درحال بارگذاري...

در هر مقطعی از زمان، زبان اسناد، روشنگر زوایای مختلف تاریخ است، بهره­‌مندی از تجربیات  گذشتگان ضرورت بیان ناگفته‌های تاریخ را روشن می‌سازد. حفظ اصول، ارزش‌ها و نگهداری از پیشینه علمی و پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف و پیشرفت‌های آن در زمینه علم و فناوری، ما را برآن داشت تا به ایجاد این پایگاه و جمع‌آوری اسناد و مدارک مربوط به دانشگاه صنعتی شریف که اکنون دارای نیم قرن تجربه به عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های فنی و مهندسی کشور است، همت گماریم.
لزوم ایجاد مرکز اسناد دانشگاه در سال 1392 هم‌زمان با تشکیل دبیرخانه بزرگداشت جشن پنجاهمین سالگرد تأسیس دانشگاه تصویب و انجام آن به کتابخانه مرکزی محول شد. برای نخستین بار در سطح دانشگاه­‌های کشور، کتابخانه مرکزی متولی ایجاد و گسترش موزه اسناد و پایگاه دیجیتال گنجینه اسناد دانشگاه صنعتی شریف مفتخر است با جمع­‌آوری و سازماندهی منابع اطلاعاتی، فرصتی را برای علاقه‌مندان مهیا سازد تا ضمن آشنایی با مفاخر و اندیشمندان دانشگاه نظاره­‌گر سیر تاریخی این مؤسسه علمی پیشرو به روایت تصاویر، اسناد و احکام، کتاب و گزارش و دیگر محمل­‌های اطلاعاتی باشند.
 
 
این مهم با انجام مطالعاتی در این زمینه و با شناسایی مدارک و همچنین فراهم کردن بستری مناسب جهت ورود اطلاعات و نگهداری مدارک به کار خود ادامه داده است. بنا به اهمیت این اسناد و بر طبق آیین‌نامه و مقررات تعیین شده، مدارک در سه سطح مشاهده برای عموم، مشاهده در سطح دانشگاه و استفاده در محل در اختیار علاقهمندان قرار خواهد گرفت.
جهت سهولت دسترسی به منابع مختلف موجود در گنجینه اسناد، علاوه‌بر وجود امکانات جستجوی ساده و پیشرفته، منابع را در قالب هفت گروه با عناوین و به شرح ذیل تقسیم نموده‌ایم:
-مجموعهء اسناد و گزارش‌ها؛ دربرگیرنده منابعی همانند گزارش­‌ها، پایان­‌نامه­‌ها، روزنامه­‌ها، خبرنامه­‌ها، ویژه‌نامه­‌ها، صورت‌جلسات، صورت‌حساب‌ها، نامه­‌ها، احکام، دستورالعمل‌ها، اساسنامه­‌ها، آئین‌نامه­‌ها، کاتالوگ­‌ها، بروشورها.
-مجموعهء انتشارات؛ شامل منابع منتشره دانشگاه همانند؛ کتاب­‌ها، پیایندها، نقشه­‌ها و ... .
-مجموعهء دانشکده­‌ها، مراکز و ادارات؛ حاوی قسمت­‌های مختلف دانشگاه همانند دانشکده­‌ها، مراکز و ادارات و به نوعی اشخاص حقوقی وابسته به دانشگاه.
-مجموعهء رویدادها و مراسم؛ دربرداردنده مراسم رسمی همانند سالگردها، معارفه­‌ها، تودیع‌ها، جشن­‌ها، کنفرانس­‌ها، همایش‌ها، بازدیدها و اخبار مربوط به دانشگاه.
-مجموعهء شخصیت­‌ها و مفاخر؛ مشتمل بر معرفی شخصیت­‌ها، دانشمندان، اساتید، مفاخر، ماندگاران، شهدا و یادگاران دانشگاه.
-مجموعهء نوآوری­‌ها و فناوری‌ها؛ شامل اختراعات، ابداعات و نرم‌افزارهای تهیه شده در دانشگاه.
-مجموعهء هدایا و یادبودها؛ حاوی تندیس‌ها، تابلوها، آلبوم‌های عکس، جوائز، لوح‌ها و هدایا.
گنجینه اسناد دانشگاه بخش رقومی مرکز اسناد دانشگاه است که همکاران بسیاری با علاقه و دقت تمام آن را انجام و به‌روز رسانی می‌نمایند. برای اطلاعات بیشتر به صفحه فهرست همکاران مراجعه فرمایید.
از عموم اساتید، کارکنان و دانش‌آموختگان دانشگاه تقاضا می‌شود، جهت تکمیل و خدمت‌رسانی بهتر؛ چنانچه نوشته، عکس یا هر نوع مدرکی از گذشته دانشگاه در اختیار دارند، به‌طور موقت یا دائمی در اختیار مرکز اسناد دانشگاه قرار دهند.
لازم به ذکر است در مسیر رسیدن به اهداف یاد شده، و معرفی هرچه بهتر دانشگاه صنعتی شریف، پذیرای پیشنهادها و انتقادهای سازنده شما عزیزان هستیم.

 

زمان بازدید اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه؛ عزیزانی که تمایل به بازدید از این مرکز را دارند می‌توانند از شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 14 الی 15 به طبقه چهارم کتابخانه مرکزی مراجعه نمایند. همچنین در صورت تمایل همکاران دانشکده‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی جهت بازدید به‌صورت گروهی، برنامه‌ریزی انجام می‌شود.